Xiaomi 12S Ultra
MAIN SHOP: Sasa Mall, 1st Floor . Shop A1, Moi Avenue, Nairobi
Call: 0722 974 623
We encourage our clients to place item orders online by clicking "buy now" button.Xiaomi 12S Ultra Specifications & Features in Kenya
- Display: 6.73-inch LTPO AMOLED
- RAM: 8GB / 12GB
- Internal Storage: 256GB / 512GB
- Main Camera: 50.3 MP + 48 MP + 48 MP
- Selfie Camera: 32 MP
- Operating System: Android 12
- Processor: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
- Battery: 4860 mAh Battery, 67W wired, 50W wireless
- Connectivity: USB Type-C 2.0, OTG, Wifi 6e, Bluetooth 5.2, GPS, NFC.
KSh140,000
Description
Xiaomi 12S Ultra in Kenya
The Xiaomi 12S Ultra Price in Kenya IS KSH 140,000. Xiaomi 12S Ultra was released in July 2022.
Xiaomi 12S Ultra Price in Kenya & Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 12s Ultra |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, July |
| BODY | |
| Dimensions | 163.2 x 75 x 9.1 mm (6.43 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Colors | Black, Dark Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.73 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 522 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50.3 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1.0″-type, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS 48 MP, f/4.1, 120mm (periscope telephoto), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/2.2, 13mm, 128 (ultrawide), 1/2.0″, 0.8µm, Dual-Pixel PDAF TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica lenses, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@3840fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR rec. (4K, 1080p) |
| Front | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4860 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 41 min (advertised) 50W wireless, 100% in 52 min (advertised) 10W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio Tuned by Harman Kardon |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum, barometer Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| NFC | Yes |
Display
Additional information
| Brand | Xiaomi |
|---|








