OnePlus Nord 3 5G
MAIN SHOP: Sasa Mall, 1st Floor . Shop A1, Moi Avenue, Nairobi
Call: 0722 974 623
We encourage our clients to place item orders online by clicking "buy now" button.OnePlus Nord 3 Specifications & Features in Kenya
- Display: 6.7 inches, AMOLED
- RAM: 8GB, 12GB
- Internal Storage: 128GB, 256GB
- Main Camera: 50 MP + 16 MP + 2 MP
- Selfie Camera: 16 MP
- Operating System: Android 13
- Processor: Qualcomm Snapdragon 782G (6 nm)
- Battery: 5,000 mAh, Fast charging, 80W wired
- Connectivity: Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by), Bluetooth, GPS, Wi-Fi.
KSh51,000
Description
OnePlus Nord 3 5G Price in Kenya
OnePlus Nord 3 5G Price in Kenya is Ksh. 51,000. Experience the future of mobile technology with the Best and Latest Smartphone OnePlus Nord 3 5G Price in Kenya. This cutting-edge smartphone combines powerful performance, stunning design, and innovative features to deliver a premium user experience. Whether you’re a photography enthusiast, a gaming aficionado, or a multitasking pro, the Nord 3 5G is designed to meet your every need.
OnePlus Nord 3 5G Price in Kenya & Specifications
| Display | 6.7 inches, AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 782G (6 nm) |
| Sim Card | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Connectivity | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| OS | Android 13, OxygenOS 13.1 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| ROM | 128GB, 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Selfie | 16 MP |
| 3.5mm jack | Yes |
| USB Port | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fingerprint | under the display, optical |
| Battery | Li-Po 5,000 mAh |
| Charging | Fast charging, 80W wired, 1-61% in 15 min |
| Colors | Aqua Surge, Gray Shimmer |
Shop for more OnePlus Smartphones in Kenya.
Additional information
| Performance | The A15 chip in the iPhone 13 features a 4-core GPU which ensures that all performance is fast and smooth. It is perfect for the new generation. |
|---|---|
| Display | If you want a phone whose display maxes out at a refresh rate of 90Hz, Pixel 6 is what you should get. |
| Camera | The updated Ultra Wide camera offers better low light performance, and the updated Wide camera lets in 47 percent more light. Details are sharp and accurate, colors are rich without being oversaturated and focusing is fast and reliable. |
| Brand | Oneplus |
| RAM | 16GB, 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |









