OnePlus 10R
MAIN SHOP: Sasa Mall, 1st Floor . Shop A1, Moi Avenue, Nairobi
Call: 0722 974 623
We encourage our clients to place item orders online by clicking "buy now" button.OnePlus 10R Specifications & Features in Kenya
- Display: 6.7-inches Fluid AMOLED
- RAM: 8GB / 12GB
- Internal Storage: 128GB / 256GB
- Main Camera: 50 MP + 8 MP + 2 MP
- Selfie Camera: 16 MP
- Operating System: Android 12
- Processor: MediaTek Dimensity 8100 Max (5 nm)
- Battery: 5000 mAh, 80W wired
- Connectivity: USB Type-C 2.0, Bluetooth 5.2, GPS, Wi-Fi 6, NFC.
KSh62,000
Description
OnePlus 10R Price in Kenya
The OnePlus 10R Price in Kenya is Ksh. 62,000. It was released in 2022, May.
OnePlus 10R Price in Kenya & Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | OnePlus |
| Model | 10R 5G |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, May |
| BODY | |
| Dimensions | 163.3 x 75.6 x 8.2 mm (6.43 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Sierra Black, Forest Green, Prime Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass) |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA), Cat12 600/150 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120 (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/3.09″, 1.0µm HDR, panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, OxygenOS 13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8100 Max (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.85 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Capacity | 5000 mAH |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 80W wired, 1-100% in 32 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Display
OnePlus 10R in blends cutting-edge technology with sleek design, offering a seamless mobile experience. Its vibrant AMOLED display and powerful Snapdragon processor deliver stunning visuals and smooth performance, while the advanced camera system captures every moment with precision.
With long-lasting battery life, fast charging, and robust security features, the OnePlus 10R keeps you connected and protected throughout your day. Whether you’re browsing the web, streaming content, or snapping photos, the OnePlus 10R is the perfect companion for those who demand style, performance, and reliability in one package.
Performance
The OnePlus 10R in Kenya is a performance powerhouse, driven by a cutting-edge Qualcomm Snapdragon processor and ample RAM, ensuring seamless multitasking and fluid navigation through even the most demanding apps and games. Its advanced cooling system prevents overheating, maintaining optimal performance even during extended usage.
With lightning-fast 5G connectivity, the OnePlus 10R keeps you connected and productive on the go. Whether you’re a power user or a casual consumer, the OnePlus 10R delivers unparalleled performance, setting a new standard for smartphone excellence.
Camera
Additional information
| Charging | OnePlus’s fastest-ever wired charging technology charges the 4,500 mAh battery so fast, you’ll get a day’s power in 10 minutes. |
|---|---|
| Performance | The MediaTek Dimensity 8100 Max is designed for casual tasks, video content, to extreme mobile gaming. Exclusively optimized and specially tuned with MTK engineers, experience next-level fast and smooth. |
| Brand | Oneplus |









