Samsung Galaxy Fold
MAIN SHOP: Sasa Mall, 1st Floor . Shop A1, Moi Avenue, Nairobi
Call: 0722 974 623
We encourage our clients to place item orders online by clicking "buy now" button.Samsung Galaxy Fold Specifications & Features in Kenya
- Display: flexible 7.3-inch Dynamic AMOLED
- RAM: 12GB
- Internal Storage: 512GB
- Main Camera: 12MP + 12MP + 16MP
- Selfie Camera: 10 MP + 8 MP
- Operating System: Android 9.0 (Pie)
- Processor: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm)
- Battery: 4380 mAh Battery, Fast battery charging 15W, Fast wireless charging 4.5W
- Connectivity: USB Type-C 3.1, Wifi6, Bluetooth 5.0, GPS, NFC.
KSh160,000
Description
Samsung Galaxy Fold in Kenya
Samsung Galaxy Fold Price in Kenya starts at Ksh. 160,000. The Samsung Galaxy Fold was released in September 2019.
Samsung Galaxy Fold Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Fold |
| Status | Available |
| Release Date | 2019, September |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 160.9 x 117.9 x 6.9 mm Folded: 160.9 x 62.9 x 15.5 mm |
| Weight | 276 g (9.74 oz) |
| Colors | Space Silver, Cosmos Black, Martian Green, Astro Blue |
| Body Material | Front glass, aluminum body |
| SIMs | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back, aluminum frame |
| Water & Dust | Nano-SIM, eSIM |
| DISPLAY | |
| Size | 7.3 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED, HDR10+ |
| Resolutions | 1536 x 2152 pixels Cover display: 4.6″, Super AMOLED, 720 x 1680 pixels (21:9) |
| PPI | 362 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – SM-F900U |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 – SM-F900U |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6″, 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/3.1″, 1.0µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10 |
| Front | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3″, 1.22µm 8 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1.22µm, depth sensor Cover camera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3″, 1.22µm HDR 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11, One UI 3.0 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4380 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 15W |
| Wireless Charging | Fast wireless charging 4.5W |
| COMMONS | |
| Sound | 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos/AKG sound, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Display
The Samsung Galaxy Fold in Kenya features a flexible 7.3-inch Dynamic AMOLED display when unfolded, providing a tablet-like experience. When folded, it has a smaller 4.6-inch Super AMOLED cover display for quick interactions.
Performance
Processor: The Samsung Galaxy Fold in Kenya is powered by the Snapdragon 855 chipset, and handles multitasking and demanding apps.
Operating System: It runs Android 9.0 Pie, with an upgrade path to Android 10.
Camera
The Samsung Galaxy Fold in Kenya features a triple rear camera system captures high-quality photos:
- 12 MP wide-angle lens
- 12 MP telephoto lens with 2x optical zoom
- 16 MP ultrawide lens
Battery
The Samsung Galaxy Fold in Kenya has a 4380 mAh battery provides all-day usage, and fast charging ensures quick top-ups.
Connectivity
The Samsung Galaxy Fold in Kenya connectivity options include Wi-Fi, Bluetooth, USB Type-C, and NFC.
Frequently Asked Questions
Q: When will the Samsung Galaxy Fold be available?
It is Available for purchase at MobileHub Kenya.
Q: What is the Samsung Galaxy Fold Price in Kenya?
The Price is subject to change. Kindly check the Price Section for the latest pricing information.
Q: Does the Samsung Galaxy Fold support 5G?
No, the Galaxy Fold is a 4G LTE device.
Q: Does it have a headphone jack?
No, it does not have a headphone jack.
Q: Does it have a microSD card slot?
No, there is no microSD card slot.
Shop for more Samsung Smartphones in Kenya.
Additional information
| Price | Ksh. 160,000 |
|---|---|
| Display | 7.3″ inch Fold-able Dynamic AMOLED touchscreen |
| Cover display | 4.6″ inch Super AMOLED |
| Processor | 2.84GHz Octa-core Qualcomm Snapdragon 855 (7 nm) |
| Sim Card | Single (Nano-SIM, eSIM) |
| Connectivity | 4G |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
| RAM | 12GB |
| ROM | 512GB |
| Memory Card Slot | No |
| Rear Camera | 12MP(wide)+12MP(telephoto)+16MP(ultrawide) |
| Front Camera | 10MP(wide)+8MP(depth sensor) |
| Cover camera | 10MP(wide) |
| 3.5mm Jack | No |
| USB Port | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
| Battery | Non-removable Li-Po 4380 mAh |
| Fast battery charging | 15W |
| Wireless Charging | Fast wireless charging 15W |
| Color | Space Silver, Cosmos Black, Martian Green, Astro Blue |
| Brand | Samsung |








