Samsung Galaxy S24 5G
MAIN SHOP: Sasa Mall, 1st Floor . Shop A1, Moi Avenue, Nairobi
Call: 0722 974 623
We encourage our clients to place item orders online by clicking "buy now" button.Samsung Galaxy S24 Specifications & Features in Kenya
- Display: 6.2-inch Dynamic LTPO AMOLED 2X
- RAM: 8GB
- Internal Storage: 128GB / 256GB / 512GB/ 1TB
- Main Camera: 50MP + 10 MP + 12MP
- Selfie Camera: 12 MP
- Operating System: Android 14
- Processor: Exynos 2400 (4 nm) – International
- Battery: 4000 mAh Battery, 25W wired, 10W wireless, 4.5W reverse wireless
- Connectivity: USB Type-C 3.2, OTG, Wifi 6e, Bluetooth 5.3, GPS, NFC.
Price range: KSh65,000 through KSh70,000
Buy NowDescription
Samsung Galaxy S24 5G in Kenya
Samsung Galaxy S24 5G Price in Kenya starts from Ksh. 65,000 to Ksh. 70,000. Samsung Galaxy S24 5G was released in January 2024. The Samsung Galaxy S24 5G runs on android 14, one UI 6.1, enabling the device to give users seamless experience with its customizable User Interface. Buy the Samsung Galaxy S24 5G at an affordable price from mobilehub Kenya
Display
The Samsung Galaxy S24 5G smartphone in Kenya features 6.2 inches Dynamic LTPO AMOLED 2X providing vivid color reproduction along with seamless visuals at a rate of up to 120Hz, the device has a resolution of 1080 x 2340 pixel, 19.5:9 ratio. The Samsung Galaxy S24 5G is protected from scratch by the Corning Gorilla Glass Victus 2. IP68 rating ensures protection against water and dust.
Performance
– Processor; The Samsung Galaxy S24 5G smartphone in Kenya is powered by Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4nm)- US/Canada and Exynos 2400 (4nm) – international. This makes this samsung smartphone an exceptional performer when multitasking or gaming.
– Operating System; The Samsung Galaxy S24 5G runs on android 14, one UI 6.1, enabling the device to give users seamless experience with its customizable User Interface.
Camera
The Samsung Galaxy S24 5G smartphone in Kenya features Rear Triple camera setup, which includes;
- 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, Dual Pixel PDAF, OIS
- 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94″, PDAF, OIS, 3x optical zoom
- 12 MP, f/2.2, 13mm, (ultrawide), 1/2.55″, Super Steady video
The front camera features 12 MP, f/2.2,26mm(wide), Dual Pixel PDAF which takes stunning and attractive images and Samsung Galaxy S24 5G proves it. Features such as OIS, Dual Pixel PDAF, and Super Steady video improve the overall camera output of this device
Battery
The Samsung Galaxy S24 5G smartphone in Kenya is powered by a 4000mAh strong battery, this feature make the battery last longer on a heavy usage whether you are texting, chatting via social media platforms, calling, playing video games, with 25W wired, 10W wireless(Qi/PMA), 4.5W reverse wireless support
Connectivity
Samsung Galaxy S24 5G smartphone in Kenya is equipped with the following connectivity features;
- Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct
- USB: USB Type-C 3.2, OTG
- NFC: Yes
- Bluetooth: 5.3, A2DP, LE
- Sensor: Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
- GPS: GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Shop for more Samsung Smartphones in Kenya.
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S24 5G |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, January |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
| Size | 6.2 INCHES |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Rear Camera | 50 MP + 10 MP + 12 MP |
| Rear Video | 8K@24/30fps, 4k@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2,26mm(wide), Dual Pixel PDAF |
| Front Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| OS | Android 14, one UI 6.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4nm)- US/Canada, Exynos 2400 (4nm) - International |
| CPU | Octa-Core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5X3.2 GHz Cortex-A720 & 2X2.3 GHz Cortex-A520)- US/CAD, Deca-Core (1x3.2 GHz Cortex-X4 & 2X2.90 GHz Cortex-A720 & 3X2.60 GHz Cortex-A720 & 4X2.0 GHz Cortex-A520)-Int |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB/256GB/512GB/1TB |
| Card slot | No |
| Capacity | 4000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | 25W |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
Additional information
| Storage | 128GB, 256GB |
|---|---|
| Warranty | Dubai Warranty |









