Xiaomi 14 Ultra
MAIN SHOP: Sasa Mall, 1st Floor . Shop A1, Moi Avenue, Nairobi
Call: 0722 974 623
We encourage our clients to place item orders online by clicking "buy now" button.Xiaomi 14 Ultra Specifications & Features in Kenya
- RAM: 12GB, 16Gb
- Internal Memory: 256GB, 512GB, 1TB
- Display: 6.73 inches, AMOLED
- Chipset: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
- Main Camera: 50MP + 50MP + 50MP + 50MP
- Selfie Camera: 32MP
- Connectivity: 5G, Wi-Fi, NFC, Infrared
Description
Xiaomi 14 Ultra In Kenya
Xiaomi 14 Ultra Price in Kenya starts from Ksh. The Xiaomi 14 Ultra was released in February, 2024.
Xiaomi 14 Ultra Price in Kenya & Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 14 Ultra |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, February |
| BODY | |
| Dimensions | 161.4 x 75.3 x 9.2 mm (6.35 x 2.96 x 0.36 in) |
| Weight | 224.4 g or 229.5 g (7.94 oz) |
| Colors | Black, Blue, White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.73 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 521 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Xiaomi Longjing Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50 MP, f/1.6 or f/4.0, 23mm (wide), 1.0″-type, 1.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/3.0, 120mm (periscope telephoto), 1/2.51″, Dual-Pixel PDAF (30cm – ∞), OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/1.8, 75mm (telephoto), 1/2.51″, Dual-Pixel PDAF (10cm – ∞), OIS, 3.2x optical zoom 50 MP, f/1.8, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.51″, Dual-Pixel PDAF TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica lenses, Dual-LED flash, HDR, panorama, 67mm filter ring holder (optional) |
| Videos | 8K@24/30fps, 4K@24/30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240/480/960/1920fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K@60fps, 1080p) |
| Front | 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired, PD3.0, QC4 80W wireless 10W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum, barometer Two-way satellite communication |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Display
The Xiaomi 14 Ultra in Kenya boasts a 6.73-inch LTPO AMOLED display with a resolution of 1440 x 3200 pixels. The high refresh rate ensures smooth animations, while Dolby Vision and HDR10+ enhance visual quality.
Performance
- Processor: Powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, the phone delivers exceptional performance with its octa-core CPU.
- Operating System: It runs on Android 14 with Xiaomi’s custom HyperOS, providing a feature-rich experience.
Camera
The Xiaomi 14 Ultra in Kenya quad-camera system includes:
- 50 MP wide lens with Leica optics and multi-directional PDAF
- 50 MP telephoto lens with dual pixel PDAF and 3.2x optical zoom
- 50 MP periscope telephoto lens with dual pixel PDAF and 5x optical zoom
- 50 MP ultrawide lens with dual pixel PDAF
- TOF 3D depth sensor for improved portrait effects
Battery
The Xiaomi 14 Ultra in Kenya has 5300 mAh battery ensures all-day usage, and the 90W wired fast charging unit rapidly replenishes the battery. Wireless charging and reverse wireless charging add convenience.
Connectivity
Stay connected with Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.4, GPS (dual-frequency), NFC, and USB Type-C 3.2 Gen 2.
Frequently Asked Questions
Q: When will the Xiaomi 14 Ultra be available?
It is Available for purchase at MobileHub Kenya.
Q: What is the Xiaomi 14 Ultra Price in Kenya?
The Price is subject to change. Kindly check the Price Section for the latest pricing information.
Q: Does the Xiaomi 14 Ultra support 5G?
Yes, it supports 5G connectivity.
Q: Does the Xiaomi 14 Ultra have a headphone jack?
No, it does not have a 3.5mm headphone jack.
Q: Does the Xiaomi 14 Ultra have a microSD card slot?
Unfortunately, there is no microSD card slot.
Check out More Xiaomi Phones in Kenya.







