Apple Watch SE 2nd Gen
MAIN SHOP: Sasa Mall, 1st Floor . Shop A1, Moi Avenue, Nairobi
Call: 0722 974 623
We encourage our clients to place item orders online by clicking "buy now" button.Apple Watch SE 2nd Gen Specifications & Features in Kenya
- Display: Retina LTPO OLED, 1.57″ (40 mm) with 324×394 px or 1.78″ (44 mm) with 368×448 px
- Internal Storage: 32GB
- OS: watchOS 9
- Chipset: Apple S8 SiP (64-bit dual-core)
- Battery: Up to about 18 hours of typical use.
- Connectivity: Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS + optional Cellular (for Cellular models)
- Audio Support: Built-in microphone & speaker for calls, Siri, etc.
- Colors / Case Options: Aluminum case in Midnight, Starlight, Silver finishes. Sizes: 40 mm or 44 mm.
- Water resistance: Swim capable (50 m WR — “WR50”)
- Sensors include: 2nd-generation optical heart sensor, compass, altimeter, accelerometer, gyroscope, ambient light sensor.
Price range: KSh29,000 through KSh32,000
Buy NowApple Watch SE 2nd Gen Price in Kenya
Apple Watch SE 2nd Gen Price in Kenya starts from Ksh. 29,000 to Ksh. 32,000. The new 2022 Apple Watch SE delivers advanced features at a new low price and is a great way for users to start their Apple Watch journey, use it with Family Setup, or gift it to their loved ones. Powerful upgrades include the S8 SiP advanced dual-core processor, the same processor that is in Apple Watch Series 8 and Apple Watch Ultra, making it 20 percent faster than the previous generation, along with Crash Detection and international roaming.
Apple Watch SE maintains the same case design but features a redesigned matching back case made of a nylon composite material, making it lighter than ever. With watchOS 9, Apple Watch SE 2nd Gen users can enjoy the benefits of the new Compass app in addition to the enhanced fitness and wellness features. Apple Watch SE is available in 40mm and 44mm aluminum cases, in midnight, starlight, and silver finishes, and is compatible with all bands.
Apple Watch SE 2nd Gen Technical Specification
|
Brand
|
Apple
|
|
Model
|
Apple Watch SE 2nd Gen |
| OS Compatibility | Apple iOS |
| Operating System | watchOS 9.0 |
| Storage | 32GB |
| Case Size | 40mm, 44mm |
| Display Type | LTPO Display, OLED |
| Voice Assistant | Siri |
| Bluetooth | 5.0 |
| Usage Time | 18 hours |
| Metrics Measured | Heart rate, Sleep quality |
| Chipset | Apple S8 |
| Display size | 1.78 inches |
| RAM | 1GB |
| Wireless Chipset | Apple H2 |
| Charging | Wireless charging |
| Colors | Midnight, Starlight, Silver |
Frequently Asked Questions
- Is it waterproof?
- Yes. It is IP6X certified. It has a 50m water resistance certification.
- When will it be released to the market?
- It is currently available for purchase at Mobilehub Kenya.
- Which is the OS on the Apple Watch SE 2nd Gen?
- watchOS 9.0
- What is the processing unit installed on it?
- Apple S8.
- What is the internal memory on the Apple Watch SE 2?
- 32GB 1GB RAM
- How do I charge my Apple Watch SE 2?
- Wireless charging.
- What colors are available for the Apple Watch SE 2 to choose from?
- Midnight, Starlight and Silver.
- What material is the Apple Watch SE 2 made of?
- Glass front, ceramic/sapphire crystal back, aluminum frame.
- Does it support SIM Cards?
- Yes, it uses eSIM.
Check out More Apple Smartwatches in Kenya.
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model Name | SE 2nd Gen |
| Weight | 26.4 g |
| Shape | Rectangle |
| Type | Color OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.57 inches |
| Resolution | 324 x 394 pixels |
| PPI | 325 ppi |
| Voice Calling | Yes |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| GPS | Yes |
| Sales Package | Smartwatch, Strap, 1m Magnetic Charging Cable, User Manual |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer, Reminder |
| Camera | No |
| OS | Watch OS |
| Compatible OS | iOS |
| CPU | S8 SiP with 64-bit |
| Battery Backup | 18 hours |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
| Meters and sensors | Altimeter, Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor, Calorie Count, Step Count, Sleep Monitor |
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Storage | 32GB |
| Size | 40mm, 44mm |









