Samsung Galaxy A55 5G in Kenya
Samsung Galaxy A55 5G Price in Kenya starts from Ksh. 36,000 to Ksh. 49,500. The Samsung Galaxy A55 5G was released in March 2024. The Samsung Galaxy A55 is powered by a Exynos 1480 chipset which improves the smartphone performance and also make multitasking to be smooth and seamless.
| Components | Specification |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Samsung |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | Super AMOLED |
| Storage | 128GB/256GB |
| Release Date | 2024, 11 March |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
| Size | 6.6 inches |
| Rear Camera | 50 MP + 12 MP + 5 MP |
| Rear Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| OS | Android 14, One UI 6.1 |
| Chipset | Exynos 1480 |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Cortex-A78 & 4X2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 8GB/12GB |
| Capacity | Li-Po 5000mAh |
| Model | Galaxy A55 5G |
| Front Camera | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.74" |
| Radio | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| Fast Charging | 25W wired |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| Colors | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
The Samsung Galaxy A55 5G in Kenya features a large 6.6-inch Super AMOLED display with a 120Hz refresh rate, HDR10+ support, and a resolution of 1080 x 2340 pixels. Enjoy vibrant colors, smooth animations, and high brightness even in direct sunlight.
Connectivity
The Samsung Galaxy A55 5G is equipped with the following connectivity features:
- Wi-Fi: Wi-Fi 6, dual-band, Wi-Fi Direct
- Bluetooth: 5.3, A2DP, LE
- GPS: Yes
- NFC: Yes
- Sensors: Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer
- Sound: Loudspeakers Yes, with stereo speakers
Samsung Galaxy A55 5G unique selling points
- Long software support: Ships with Android 14 (one UI 6.1)
- Good performance: With new Exynos 1480 (4nm) chipset
- Strong battery: 5000mAh battery which is reliable
- Bright AMOLED display: 6.6- inches, 120Hz refresh rate and Up to 1000 nit brightness
- Premium build: Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame
- Protection: Corning Gorilla Glass Victus
- 50MP OIS cameras: 50 MP main camera with OIS, 12 MP Ultrawide + 5 MP macro and 4K video with stabilization.
- Expandable storage: MicroSD support (up to 1TB)
- Security features: includes samsung Knox + knox vault
Shop for more Samsung Smartphones in Kenya.









