Samsung Galaxy M15 5G in Kenya
Samsung Galaxy M15 5G Price in Kenya starts from Ksh. 18,000 . The Samsung Galaxy M15 5G was released in March 2024. The Samsung is powered by a Li-Po 6000mAh Non-Removable battery which lasts for a long time whether you are watching movies, playing video games, scrolling, studying, making calls or texting.
| Components | Specification |
|---|---|
| Status | Available |
| Brand | Samsung |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Storage | 128GB/256GB |
| Release Date | 2024, March |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Size | 6.5 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Rear Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP |
| Rear Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Video | 1080p@30fps |
| OS | Android 14, One UI 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6X2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM | 4GB/6GB/8GB |
| Capacity | Li-Po 6000mAh |
| Model | Galaxy M15 5G |
| Front Camera | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Radio | No |
| 3.5mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| NFC | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Fast Charging | 25W wired |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Colors | Black, Purple, Mint |
Display
The Samsung Galaxy M15 5G smartphone in Kenya is equipped with a 6.5 inches Super AMOLED with a resolution of 1080 x 2340 pixels making the viewing experience clear and excellent for the users. It has a refresh rate of 90Hz ensuring smoother scrolling and responsive user experience.
Performance
Processor: The Samsung Galaxy M15 5G smartphone in Kenya is powered by a Mediatek Dimensity 6100+ (6nm) chipset which ensures faster performance and makes multitasking smooth and seamless.
Operating System: The Samsung Galaxy smartphone runs on Android 14 with One UI 6 which offers a user-friendly experience.
Camera
The Samsung Galaxy smartphone is equipped with a Rear triple camera which features:
- 50 MP,f/1.8, (wide), AF
- 5 MP, f/2.2, (ultrawide)
- 2 MP, f/2.4, (macro)
The front camera features 13 MP, f/2.0, (wide) making it to capture stunning and attractive images, the samsung can confirm this statement.
Battery
The Samsung Galaxy M15 5G smartphone is powered by a Li-Po 6000mAh Non-Removable battery which lasts for a long time whether you are watching movies, playing video games, scrolling, studying, making calls or texting.
Connectivity
The Samsung Galaxy M15 5G smartphone is equipped with the following connectivity features:
- Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct
- Bluetooth: 5.3
- USB: USB Type-C 2.0
- GPS: Yes
- NFC: No
- Sensors: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass
- Sound: Loudspeaker Yes
Shop for more Samsung Smartphones in Kenya.








