Samsung Galaxy S23 5G
MAIN SHOP: Sasa Mall, 1st Floor . Shop A1, Moi Avenue, Nairobi
Call: 0722 974 623
We encourage our clients to place item orders online by clicking "buy now" button.Samsung Galaxy S23 Specifications & Features in Kenya
- Display: 6.1-inches Dynamic AMOLED 2X
- RAM: 8GB
- Internal Storage: 128GB / 256GB / 512GB
- Main Camera: 50 MP + 10 MP + 12 MP
- Selfie Camera: 12 MP
- Operating System: Android 13
- Processor: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
- Battery: 3900 mAh Battery, 25W wired, 15W wireless, 4.5W reverse wireless
- Connectivity: USB Type-C 3.2, OTG, Wifi6e, Bluetooth 5.3, GPS, NFC.
Description
Samsung Galaxy S23 5G in Kenya
Samsung Galaxy S23 5G Price in Kenya starts from Ksh. 67,000 to Ksh. 71,000. The Samsung Galaxy S23 5G was released in February, 2023. The device is powered by Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4nm) and runs on Android 13 with One UI 5.1 providing a user-friendly experience. Samsung Galaxy S23 5G features a 6.1 inches Dynamic AMOLED 2X display with 1080 x 2340 pixel ensuring Sharp visuals, vibrant colors, deep blacks and smooth viewing for an immersive experience.
Display
The Samsung Galaxy S23 5G features a 6.1 inches Dynamic AMOLED 2X display with 1080 x 2340 pixel ensuring Sharp visuals, vibrant colors, deep blacks and smooth viewing for an immersive experience. The 120Hz refresh rate ensures smooth scrolling and seamless video playback. HDR10+ support enhances color accuracy and contrast.
Performance
Processor: The The samsung Galaxy S23 5G smartphones in Kenya is powered by the Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4nm) enabling the phone to deliver an exceptional performance for multitasking, gaming and productivity.
Operating System: This samsung smartphones in Kenya runs on Android 13 with One UI 5.1 providing a user-friendly experience.
Camera
The Samsung Galaxy S23 5G smartphone in Kenya features a Rear-Triple Camera set-up with includes;
- 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, Dual Pixel PDAF, OIS
- 10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.94″, PDAF, OIS, 3x optical zoom
- 12 MP, f/2.2, 13mm, 120 (ultrawide), 1/2.55″, Super Steady video
The samsung’s front camera features 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), Dual Pixel PDAF which takes stunning and attractive photos and the Samsung Galaxy S23 5G can confirm that.
Battery
The Samsung Galaxy S23 5G smartphone in Kenya is powered by a 3900mAh non-removable Li-Ion battery ensuring all-day usage whether you are texting, scrolling, calling and playing video games. It supports 25W wired fast charging, 15W wireless (Qi/PMA) and 4.5W reverse wireless.
Connectivity
The Samsung Galaxy S23 5G smartphone in Kenya has some connectivities features which includes;
- Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct
- NFC: Yes
- USB: USB Type-C 3.2, OTG
- GPS: GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
- Bluetooth: 5.3, A2DP, LE
- Sensors: Fingerprint(under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
- Sound: Loudspeaker Yes, with stereo speaker
Shop for more Samsung Smartphones in Kenya.
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S23 5G |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, February |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) |
| Size | 6.1 inches |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Rear Camera | 50 MP + 10 MP + 12 MP |
| Rear Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps |
| Front Camera | 12 MP |
| Front Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| OS | Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2X2.8 GHz Cortex-A715 & 2X2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB/256GB/512GB |
| Card slot | microSD (uses shared SIM slot) |
| Capacity | 3900mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | 25W Wired |
| Loudspeaker | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
Additional information
| Storage | 128GB, 256GB |
|---|








